08 12 44b 3 wyc_warsz_05 14 3 12
Wizyta w Polsce Erasmus +
09.04.2018 10:50

W drugiej połowie marca (18.03 – 24.03.2018r.) w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły w San Asensio w Hiszpanii. Wizyta w Polsce była częścią  projektu Erasmus + „Innowacyjne metody nauczania przedmiotów przyrodniczych” realizowanego przez naszą szkołę i szkołę hiszpańską od września 2017r. Naszą szkołę w marcu odwiedziło łącznie 8 uczniów i 2 nauczycielki. Było to już drugie spotkanie w ramach współpracy – wyjazd polskich uczniów do Hiszpanii odbył się w styczniu tego roku. Pobyt hiszpańskiej młodzieży w naszym mieście trwał tydzień i zostali oni ugoszczeni przez rodziny uczniów naszego gimnazjum. W tym czasie jego uczestnicy mieli okazję poznać nie tylko naszą szkołę i miasto, ale również uczestniczyli w wycieczkach, które pozwoliły im poznać bliżej nasz region i kraj. Po pierwszej nocy spędzonej w domach swoich polskich przyjaciół, hiszpańscy goście zostali

uroczyście przywitani przez pana dyrektora w auli szkolnej. Uczniowie polscy przedstawili zebranym dotychczasowe efekty swojej pracy w projekcie, a hiszpańscy goście opowiedzieli wszystkim o swoim mieście i szkole. Potem przyszła pora na zwiedzanie szkoły oraz na udział w lekcjach. Goście uczestniczyli w różnych zajęciach – była lekcja języka polskiego, matematyki, techniki oraz lekcja biologii. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim i wymagały wielotygodniowego przygotowania ze strony uczniów i nauczycieli. Pierwszego dnia wiosny hiszpańscy goście razem z wszystkimi uczniami Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku przywitali wiosnę tańcząc belgijkę na rybnickim rynku. Zostali również ugoszczeni w Urzędzie Miasta, gdzie spotkali się z Wojciechem Świerkoszem Zastępcą Prezydenta Miasta. Podczas spotkania poruszono wiele ciekawych tematów, nie zabrakło również czasu na pamiątkowe zdjęcie.  W środę odwiedzili Kraków, gdzie poznali najpiękniejsze zakątki dawnej stolicy Polski oraz wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowywali pierogi. W Sukiennicach zakupili oryginalne pamiątki dla swoich bliskich. Innego dnia mogli na kilka godzin zamienić się w górników, gdzie podczas zwiedzania Kopalni „Guido” w Zabrzu przybliżono im m.in. historię górnictwa na Śląsku oraz samą pracę górników. Na własne oczy mogli zobaczyć tam  prawdziwą ścianę wydobywczą, wyposażoną w nowoczesny kombajn ścianowy i obudowę zmechanizowaną. Te gigantyczne urządzenia, uruchamiane przez przewodnika wywołały  na gościach niezwykłe wrażenie. Piątek był przedostatnim dniem wizyty hiszpańskiej delegacji w naszej szkole. W tym dniu wszyscy goście wzięli udział w imprezie z okazji Dnia Promocji Zdrowia. Ostatni wspólny obiad, na który zaproszono wszystkich rodziców rodzin goszczących, zorganizowano w szkolnej stołówce.  Spotkanie z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi było dla wszystkich bardzo cennym doświadczeniem. Dał szansę całej społeczności szkolnej na nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości. W sobotni poranek  pożegnaliśmy hiszpańskich gości pełni ciepłych wspomnień, ale także gotowi na podjęcie kolejnych wyzwań, jakie stawia przed nami projekt Erasmus+.

Pozostałe zdjęcia z pobytu hiszpańskich gości dostępne w galerii.